top of page

 

FAQ

Q3. CO SI VZÍT S SEBOU?

Dovolená na jachtě je dovolená u moře, takže si zabalte jako na běžnou dovolenou plavky, sluneční brýle, opalovací krémy... Já mám s sebou vždy přibalené tričko s dlouhým rukávem z rychleschnoucího materiálu, buď proti větru, nebo naopak proti sluníčku při spáleninách.

Počasí na moři je nevyzpytatelné, takže rozhodně přibalte větrovou bundu a ochranu hlavy (někdo volí klobouk, někdo kšiltovky) na palubě jachty se zpravidla, pokud počasí dovolí, pohybujete bez bot. V případě, že budete boty potřebovat, mějte zabalené s bílou podrážkou, aby jste nezanechávaly šmouhy. Vemte si sebou dostatek hotovosti, chorvati uvítají kuny za poplatky za stání na bójce, na nákup na malých trzích, nebo prostě na dýška v restauracích.

Nespoléhejte na to, že všude akceptují platební karty. Nezanedbejte přípravu lékárničky. Sama jsem si prošla hledáním pohotovosti ve vzádlenosti 10 nm. V případě alergií, hlavně na sluníčko, buďte připraveni a mějte pro jistotu i záložní řešení. Jinak není na škodu přibalit léky proti mořské nemoci, proti průjmu, horečce, na bolest v krku...

Q4. NA JACHTU S DĚTMI? A OD KOLIKA LET? A CO VESTY?

Na prvním místě si řekneme, že děti mohou plout na palubě už od narození. Mám několik známých, kteří toto pravidlo potvrzují.  Je to však trochu extrém. A ne všichni extrémy vyhledávají. 


Je snazší jet na loď dříve, než se dítě naučí chodit. V postýlce nebo v kajutě je v bezpečí a jeho požadavky na pozornost nejsou takové,  jako u dítěte, které se sotva naučilo držet rovnováhu a šplhá po všem co vidí.


Jakmile dítě běhá a nehrozí pád každou vteřinu, je možné polevit trochu v pozornosti a plavba může být pro všechny mnohem příjemnější.
 

Co se bezpečnosti týče, při plavbě s malými dětmi není od věci, nechat na relingy nainstalovat síť. Bezpečnost se výrazně zvýší. V případě, že máte o ní zájem, neváhejte nám o ní napsat, abychom Vám jí na jachtu rovnou nainstalovali. Cenu za pronájem na celý týden najdete v ceníku.

Na lodi jsou k dispozici záchranné vesty pro celou posádku, ale dle mých zkušeností doporučuji mít pro dítě vlastní, dobře padnoucí vestu, která je ideálně vybavena popruhem do rozkroku. Měla by měla být výrazné barvy, aby v případě pádu přes palubu byla snadná lokalizace. Zároveň doporučuji, aby vesta měla oko na upevnění bezpečnostního popruhu. Není od věci mít vesty dvě, jelikož po koupání muže být studená vesta na těle nepříjemná a může docházet i k opruzeninám. 
 

Se svým dítětem jezdím na loď od jeho 7 měsíce a z praxe mohu říct, že na lodi se pohybuje zásadně ve vestě, při přístavních manévrech sedí v kokpitu a vestu má i ve člunu na cestě na pobřeží. Bere to automaticky a nikdy s takovými pravidly neměl problém.
 

Program plavby by měl být upraven podle nejslabšího „článku". Malé děti nevydrží dlouhé přeplavby bez zastávky. Upravte tedy trasu tak, aby nejdelší přejezdy nepřesahovaly 2 hodiny. To je čas, který děti zvládnou, než se začnou na palubě nudit.
 

Jak už to bývá i na souši, více dětí znamená více volna pro rodiče. Jedno dítě vyžaduje neustálou pozornost rodičů. Více dětí se na palubě zabaví samo. Nebojte se vzít dětí plnou loď. Budou-li dodržovat základní bezpečnostní pokyny, což je na Vás, užijete si plavbu určitě všichni. 
Naučte děti, aby měly rády stejnou zábavu, která baví i Vás. To se vám bude v budoucnu hodit :-)

Q5. JAK JE TO NA JACHTĚ SE SPRCHOU A TOALETOU?

Katamarán má jednu koupelnu společnou s toaletou a sprchou na sladkou, teplou vodu. Tanky na sladkou vodu jsou na jachtě dva, každý na 150litrů. 


Nebuďte ti, co se sprchují 20 minut a vypotřebují všem ostatním vodu. Sprcha by měla trvat nezbytně nutnou dobu a při umývání vlasů je dobrý sprchu úplně vypnout. Stejný postup je doporučený i při čištění zubů či mytí nádobí.
 

V případě, že vodu vyčerpáte, je možné ji v marinách doplnit, samozřejmě za poplatek. V domácí marině Veruda máte doplnění zdarma. Toaleta je na katamaránu na automatické splachování a jachetní toalety obecně jsou náchylné k ucpávání toaletním papírem. Proto platí, že do toalety se nic nehází. Vezměte si sebou na loď dostatečné množství igelitových sáčků na zavazování a toaletní papír, hygienické potřeby i vyčesané vlasy vyhazujte tam. Předejte si tak řadě problémům.


Každý večer se zakotvením, když bude možnost, vyneste veškeré odpadky z jachty. 
Maríny jsou na to připravené a kontejnerů na odpad je všude dost. 
Jedno doporučení, vezměte si na loď balík vlhčených ubrousků.

Q6. KDYŽ NEMÁM KAPITÁNSKÉ ZKOUŠKY, SEŽENETE MI KAPITÁNA? PROGRAM PLAVBY PLÁNUJE ON, NEBO SI CESTU MŮŽU NADIKTOVAT SÁM?


V případě, že nemáte kapitánské zkoušky a nejste tak oprávněni vést námořní jachtu, oslovte nás a my Vám rádi zajistíme zkušeného kapitána. Jedná se o Vaši dovolenou a my budeme naslouchat Vašim přáním. Každý od dovolené očekává něco jiného. 


Někdo vyhledává opuštěné romantické zátoky a malé ostrovní městečka, kam se autem běžně nedostanete. Někdo preferuje velká historická města, restaurace, bary. Někdo od všeho něco. 
 

Kapitán Vám zrealizuje Vaše sny a představy s ohledem na počasí a možnosti v dané lokalitě. Velmi rád Vám i doporučí, která místa jsou ty top na krásné šnorchlování nebo kde je veliká pravděpodobnost, že uvidíte delfíny. 
 

Dovolenou s kapitánem si užijte na maximum.

Q7. V ČEM JE DOVOLENÁ NA JACHTĚ LEPŠÍ, NEŽ DOVOLENÁ V HOTELU?

Sluncem vyhřátá paluba, šplouchání vln a vyhlížení delfínů. Právě kotvíte v opuštěné zátoce a posádka se chystá skočit do křišťálové vody. Brzy rozpálíte gril a vychutnáte si západ slunce na moři. To jsou ty nejdokonalejší okamžiky, které na dovolené v hotelu prostě nikdy neprožijete.


1. Jste svobodní a volní 
Na lodi jste absolutně svobodní a nezávislí.  Můžete vyrazit kamkoli budete chtít, navrhnout si vlastní trasu a každý den být na jiném místě.  Můžete si dělat co chcete. Spát na palubě, koupat se v opuštěné zátoce, obdivovat podmořský svět. Chodit celý den v plavkách a dopřát si ten báječný pocit rozcuchaných vlasů.

 

2. Uniknete před davy

Hotely i pláže bývají přeplněné a obtížně hledáte kousíček soukromí. Na lodi je to jiné! Žádní vlezlí prodejci cetek, žádní  sousedé a stále stejná přeplněná pláž.


3. Každý den objevíte novou pláž a přístav
Každý den můžete strávit na nové pláži a každý den můžete nocovat v jiné zátoce. Při plavbě podél pobřeží můžete poznávat starobylá města i přístavy. Nemusíte se starat o další výdaje a shánět výlety z hotelu. A hlavně, žádné každodenní balení na pláž a hledání volného lehátka. Na jachtě máte vše stále s sebou.


4. Zažijete hromadu dobrodružství a adrenalinu
Na jachtě můžete prožít i větší dobrodružství a nadopovat se adrenalinem. Se zkušeným kapitánem si užijete i parádní jízdu na plachty. Přes závoj vodní tříště uvidíte šťastné kamarády a uvědomíte si, že o tom, co právě prožíváte, jste snili celý život.


5. Bohatství pod hladinou
Podmořský svět na volném moři a v zátokách bez turistů je neskutečně pestrý a bohatý. Ve Středozemním moři můžete vidět hejna delfínů a při šnorchlování obdivovat pestré korály, sasanky i mnoho barevných ryb.

Q8. VYCHYTÁVKY: CO SI VZÍT NAVÍC A CO NAOPAK NECHTE DOMA

Bude se hodit: 

+ RUKAVICE: Práce s lany v přístavech je na pohled sice krásná a vypadá tak lehce, ale lana jsou porostlá různými korýši, kteří se Vám lehce zapíchnou do ruky.

 

+ POWERBANKA A KABELY: Nabíjet mobilní telefony, foťáky... byste měli primárně při plutí na motor a nebo v marinách, jinak snadno "vytlučete" baterku jachty. 

Proto oceníte vlastní powerbanku. Na jachtě jsou 2 USB zásuvky na kapitanátu, 2 USB v kuchyni + každá kajuta má jedno USB.

 

+ ČELOVKA: Při nočních přejezdech, nebo prostě jenom při návratu na jachtu za tmy oceníte dobré světlo, které jednoduše nasadíte na hlavu.

 

+ KOLÍČKY NA PRÁDLO: Věřte mi, že sušit nějaké prádlo či ručníky na palubě určitě budete. A není nad to, že si ho proti větru pořádně zajistíte. Přece jenom své plavky v letu vidět úplně nechcete. 

 

+ MĚKKÉ ZAVAZADLO: zapomeňte na balení do tvrdých skořepinových kufrů. Jachta má úložné prostory řešené v různých škvírách a pod gaučem, proto těžké a velké kufry nikam neuschováte. Zabalte se do cestovních tašek nebo krosen, které i pohodlně hodíte na záda.

Nechte doma

- FÉNY, ŽEHLIČKY NA VLASY a podobná elektronická zařízení. Baterka jachty taková zařízení neutáhne. Místo, kde fén využijete, jsou placené maríny.

 

- BOTY NA PODPADKU: na jachtě určitě typ této obuvy nevyužijete. Ale třeba se Vám budou hodit na místní diskotéku.

onas/faq


Sledujte nás na Instagramu
 

bottom of page